השפעות נגיף הקורונה על השוקים- עדכון

 

בהמשך לעדכונים האחרונים בנושא השוקים ונגיף הקורונה, להלן עדכון נוסף בנושא:

רקע

נכון להיום נגיף הקורונה ממשיך להתפשט בעולם.

השפעות כלכליות

  1. נראה כי ההתפשטות פוגעת בעיקר בנושא של שינוע סחורות וכמובן בענף הסחר והתיירות אותו הזכרנו גם בעדכון האחרון.
  2. נכון להיום השוק מתמחר ירידות של 10%-15% במדדי המניות המובילים.

החשש העיקרי

החשש העיקרי הינו סגירת גבולות הרמטית בין המדינות השונות מחשש להמשך התפשטות הנגיף.

תזכורת למשקיעים

  • חוזר ומזכיר כי מי שנמצא במסלולים הכלליים, חשוף רק בכ-35% לשוק המניות.
  • בנוסף, למשקיעים שהשקיעו בפוליסות חיסכון, חשוב לזכור כי כשליש מהשקעתם אינו חשוף כלל לשוק ההון.
  • בכל מקרה, זכרו כי ניתן בכל שלב לשנות מסלול למסלול סולידי ולהקטין את החשיפה למניות ואפילו ניתן שלא להיות חשופים למניות כלל.

כיצד המשקיעים צריכים להתנהל

להלן מספר דגשים שלדעתנו נכון לפעול על פיהם בשעה זו על פי חלוקה לשני סוגי השקעה:

  1. קרנות השתלמות, קופות גמל, קרנות פנסיה ושאר המוצרים עם הטבות מס– לא נכון לפדות את הקופות. במקרה של חשש מפני המשך ירידות ו/או אופק השקעה קצר (פחות משנה) נכון לדעתנו להחליט על שינוי מסלול. לידיעה, ישנם מסלולים אשר ניתן להיות בהם גם בחשיפה של 0% מניות (ללא חשיפה כלל) תוך כדי שמירה על הזכויות הפנסיוניות וזכויות המיסוי בצורה מלאה.
  2. בהשקעות של כספים פנויים (פוליסות חיסכון, קופות גמל להשקעה, תיקי השקעות ועוד) – ככל שטווח ההשקעה עולה על חצי שנה, מומלץ שלא לפדות את ההשקעות. במידה וישנו חשש כי אחוז החשיפה למניות גבוהה מדי, ניתן גם כאן לשנות את המסלול למסלול דפנסיבי יותר.

לסיכום

להערכתנו, עדיין מדובר בהשפעה נקודתית על הכלכלה ולמשקיעים בעלי טווח השקעה ארוך (למעלה משנה במקרה זה) מומלץ שלא לבצע שינויים תכופים במסלול ההשקעות.

מזכיר לכם שוב את הכלל החשוב ביותר בעסקים “לקנות כשזול ולמכור כשיקר” – ממליץ שלא להתפתות ולעשות מהלכים חפוזים אלא להתאזר בסבלנות.

כפי שאומר חברינו המלומד:

היה מלא פחד בשעה שכולם חמדנים, וחמדן כשהאחרים מפחדים” – וורן באפט.

בלי קשר, אנחנו כאן עבורכם לכל שאלה ועניין.

חג שמח ובריאות לכולם חברים,

אורי ורון

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה – הינו על אחריות הקורא בלבד.