ברבור שחור הוא אירוע נדיר ובלתי צפוי, בעל השפעה דרמטית על חיינו. לאחר הופעתו נוצר צורך עז להסביר את ההתרחשות כדי שתראה פחות אקראית ויותר ניתנת לחיזוי. אנו משלים את עצמנו שאנו יודעים יותר מכפי שבאמת ידוע לנו. בפועל ברבור שחור והשפעותיו אינם ניתנים לניבוי.

הקורונה היא הברבור השחור של זמננו וכל ניסיון לנבא את האירוע, התפתחותו והשפעותיו בעייתי עד מאוד. גל ראשון מפתיע ואלים הכניס את העולם (כל מדינה בקצב שלה) למגננה, תהליכי ניסוי וטעייה ותחושה רגעית שזה מאחורינו ואז הגיע גל שני שהציף את הגלובוס. יש הגורסים שהנגיף נחלש ולראיה אחוז נמוך של מתים ומונשמים ביחס לנדבקים. השאלות הגדולות הן – מתי זה יסתיים? האם בגל השלישי שצפוי בחורף נקבל מוטציה אגרסיבית יותר? האם ימצאו חיסון או תרופה שימגרו את הנגיף? מתי? האם נחזור לחיות חיים נורמליים, ללא מורא, נטייל, נטוס לחו”ל, נתחתן…? שאלות כבדות שאין עליהן תשובות, זו המציאות המורכבת שאנחנו חיים בתוכה. מציאות שמחייבת אותנו לקבל החלטות למרות הלא נודע וזהו אתגר אמיתי.

בעולם הכסף

העולם הפיננסי ממשיך להגיב בתיקון חד. חודש יולי המשיך את המגמה החיובית בשווקים וחלק גדול מהשווקים המרכזיים בעולם קרובים למדדי טרום הקורונה. לכאורה השוק הפיננסי מתייחס למשבר הקורונה כנחלת העבר. ישנו מספר הולך וגדל של חברות, בעיקר בתחום ההיי טק, אשר שווין עלה מאד גם בזמן הקורונה ומייצג מכפיל רווח גבוהה במיוחד.

השווקים הפיננסיים בישראל נמצאים בפיגור ניכר של כ-20% מבחינת ביצועיהם אל מול השווקים בעולם. אומרים שהשוק לא משקר וזה כנרא