החל ממחר (21.10.2020) מדינת ישראל נכנסת לסגר ״נושם״, שמתוכנן כרגע עד ה-9.10, המטרה הינה ״לשטח את העקומה״ ולהפחית למינימום את הקף ההדבקה, תוך ניסיון להקטין את הפגיעה הכלכלית שהסגר מייצר באמצעות אי פגיעה בפעילות העסקית.

במקביל נחתם הסכם היסטורי עם איחוד האמירויות ובחריין. הסכם שמיצר אופק עסקי עם פוטנציאל אדיר, ואם נקשיב בין השורות לדברים של יוסי כהן המסוקס (ראש המוסד), אז יש עוד מדינות בדרך, כדוגמת ערב הסעודית וזה טוב!

בארה״ב נערכים לבחירות והסקרים מראים התאוששות מרשימה לטובת טראמפ מול ביידן, הכלכלה העולמית ממשיכה להיות תנודתית מאוד וככל הנראה התנודתיות הזו תמשיך ללוות אותנו בדרך אל הלא נודע.

בנוגע לכסף

השוק העולמי 

חודש אוגוס הסתיים וקיבל את הטייטל של ״האוגוסט הטוב ביותר״ ב-34 השנים האחרונות והמשיך בכך את המגמה החיובית בשווקים, מאז סוף חודש מרץ. המגמה הזו המשיכה לתחילת ספטמבר. בשבוע האחרון התנודתיות חזרה בעוצמה גבוהה והשוק תיקן בירידות של 5%-2%. בסך הכל מרבית השווקים בעולם נמצאים כבר בטריטוריה חיובית אל מול תחילת השנה, למרות המשבר והחוסר וודאות. 

השוק המקומי

בישראל השוק עדיין הרחק מאחור. השוק בארץ מתנהג בקורלציה למצב התחלואה הגובר, התנהלותה של הממשלה והבלבול בנוגע לתוכניות הסיוע הכלכליות. 

אם כן, על מנת לנסות לבטא את המחשבות שלנו בנוגע אל הלא נודע, ולנתח בצורה מיטבית את המציאות, בחרנו להציג את שתי הקצוות של התובנות שלנו: הצד הפסימי והצד האופטימי, האמת מן הסתם בתווך.

הצד האופטימי

ישנה התקדמות בצד הבנת הנגיף. פותחו ערכות לבדיקה ואיבחון מהיר של הנגיף, דבר שיאפשר את פתיחת המרחב הגלובלי. בנוסף המרוץ למציאת החיסון נמשך בקצב מוגבר, אבל עדיין לא קיבלנו את הבשורה המיוחלת בנושא. בתקווה שאכן הסגר ייתן את תוצאותיו והמערך האפידימיולוגי יתפקד בשילוב תוכנית הרמזור, אזי המשק בישראל יחזור לשגרה ולצמיחה. הפעולות העסקיות ופתיחת השווקים של ישראל למשקיעים ולשת״פ של המפרציות עשוי להוביל לשגשוג מרשים של השווקים בישראל ושנת 2021 תהיה שנה של פריחה וצמיחה.

הצד הפסימי

אי מציאת חיסון לנגיף הקורונה בטווח הקרוב, החמרת עוצמת הנגיף לאור שינוי במוטציה ושילוב עם החורף הקרב, עליה דרמתית בתמותה והגברת החרדה והריחוק החברתי, כניסה לסגרים מתמשכים ופגיעה בסחר ובחירות הגלובלית, כניסה למיתון עמוק ומתמשך, חברות רבות יקרסו והאבטלה בארץ ובעולם תהיה בהקפים דו ספרתיים. מה שיוביל לחוסר יכולת של הממשלות להמשיך להזרים משאבים ולתמוך בכלכלה, כתוצאה מכך הציבור יאבד את האימון והכלכלה הראלית תמשוך את העולם הפיננסי לתיקון חד כלפי מטה, למקום נמוך מהמקום שהשווקים היו בו במרץ 2020. המשבר הבריאותי יהפוך למשבר פיננסי, אשר יגרור אחריו גם משבר בתחום הנדלן (800,000 של משלמי משכנתא) ״אפקט הדומינו״ הזה הינו תסריט קיצון שיכול להביל למיתון עולמי ותהליך התאוששות איטי וכואב במיוחד.

כיצד צריך לפעול?

יש לזכור שהמצב הכלכלי הראלי (כלומר נ